23 March 2015

Tempo!

Předposlední týden před 1/2 maratonem jsem opustil dlouhé výběhy a soustředil se na kratší a svižnější běhy zhruba v tempu, které bych chtěl udržet v sobotu celý závod.
V úterý výběh s Helíkem, nejdřív 5km rychleji za 26:30 (5:18/km), potom už jen vyklusáváme a obíháme krátký okruh Jesenicí. Celkově naběháno 7km za 39minut s TF avg 160.
Ve čtvrtek mám poměrně napilno v práci a po téměř 12ti hodinové šichtě mám velikou chuť se jít aspoň na chvíli proběhnout. Běžím jen do vedlejší vesnice a zpět, je už tma a při běhu kolem rybníka vidím absolutní h..nic. Na začátku mi blbne pás a ukazuje tepy 200+, taky hlásí slabou baterii, což je k výměně před týdnem nečekaně brzo. Asi mi v datartu prodali šunt. I ve tmě nakonec držím tempo 5:30 / km a to celých 5,5km, potom trénink ukončuji pro nedostatečnou viditelnost.
Ze čtvrtka na pátek jsem spal asi 2 hodiny a to bohužel né kvůli nějaké pijatyce, ale kvůli nočnímu ruchu v domě, kdy se někde pod námi neustále zapínal nějakej větrák hlasitosti startujícího letadla :). V pátek přes den mě signifikantně nasrali v práci (jinak než sprostě to vyjádřit nejde :)). K tomu velké pracovní vytížení, 159 meetingů, na který jsem musel a oběd ve fast foodu (McD). Toto všechno se promítlo do sobotního běhu.
Olej do ohně jsem ještě přilil výběhem prakticky hned po snídani. Chtěl jsem ale stihnout biatlon v Chanty-Mansijsku :) Plán je 10km za 55minut. Za slunečného a téměř jarního počasí nejdřív popocházím přes Milevsko na plánované místo startu. Trasa ke startu vede do kopce a tak mě už na začátku 10km testu sporttester častuje číslem 126. Vybíhám ale jak zajíc, první km pod 5min a radši zpomaluju, abych nepřepálil. Tepy lítaj mezi 170 - 175, špatný. Držím ale tempo a běžím dál, na 3km vyfuním kopec, tepu 179 a hlavou mi běží, že mcdonalda už nikdy. Mám napočítaných téměř přesně 10km tak, abych končil seběhem kopce a otáčet zpátky k domovu tedy musím na metě 4,6km. Po 4km dobíhám na křižovatku typu T, rovně je zavřená obora a přelézat plot se mi nechce. Nevím co je vlevo ani vpravo, ale nedbám svojí politické orientace a náhodně vybíhám vlevo. Podle očekávání je tam kopec jako kráva! 600m stoupám, GPS hlásí nesmysly, silnice vede lesem hustým jak u perníkové chaloupky. Otáčím a bežím konečně zpátky, snažím se vyklidnit a shodit tepy, ale pořád to lítá 165 a víc. Dál už se nic zajímavýho neděje, trochu se trápím ale tempo držím, beru to jako zátěžovej test jestli se mi nekousne pumpa. Na 9km začíná padák dolů (který jsem předtím chytře jen vyšel a startoval až nahoře), přidávám, běžím pod 4.30 / km. Doháním tak ztrátu z otočky a na 10km jsem za 54:40. Osobák na desítku :) TF avg 175, převýšení přes 100m. Pozitiva - vydržím hodinu ve vysoké TF a ověřil jsem si, že všechny ty moudra o odpočinku a stravě před závodem nejsou jen planý řeči.
V neděli se s Helíkem vracíme do Jesenice a hned razíme na další 10km test. Plán je opět kolem 55 minut. Volíme okruh Jesenice - Vestec - Rozkoš - Zdiměřice - Jesenice a to vždy nejkratší možnou cestou. Tentokrát mě netíží nechutné jídlo, jsem vyspalej a odpočatej, sobotních 10km vůbec necítím. Je to dost znát, běžíme tempo 5:30 a tepově jsem o 20 niž než o den dřív! Helča mi v pohodě stačí, spíš teda běží občas přede mnou, hlavně seběhy já neumím a vždy ztratím několik metrů. Jediný rozdíl proti obvyklým běhům je, že si moc nepovídáme. Utíká to rychle a na 8km je jasný, že to doběhneme v pohodě, ještě se trochu porveme s nejhnusnějším úsekem na trase, kde se běží asi kilometr mírně do kopce. 10 km nám vychází kousek od baráku, tak se ještě kousek projdeme domů. Čas 54:50, opět na úrovni závodního osobáku na 10km :) tepy průměr 162, výborný.
Poslední týden před půlkou už plánuju jen volně naběhat cca 20km, cpát se rýží, těstovinama a zalejvat se magnesií :) tím vlastně končí tréninkové úsilí na 1/2 maraton, co jsem nenabral doteď, tak už nedoženu.No comments:

Post a Comment