23 December 2015

TRX - what more?

Jasně, George Clooney by řekl "what else" ale já se včera při čekání na hodinu TRX cejtil stejně nejistě jako vypadá Jack Black ve  známém reklamním spotu. Na sebevědomí mi nepřidal ani prožitý trampolínkový incident, který se ve stejné tělocvičně odehrál před dvěma lety. Pro neznalé, tehdy jsem mému krásnému Helíkovi slíbil že s ním zajdu na hodinu skákání na trampolínkách. Po 3 minutách prkenného hopsání mimo rytmus ve společnosti 6ti žen bylo jasné, že talent na tuto disciplínu jsem nepobral a po pěti minutách už se mi smála celá tělocvična. Slečna cvičitelka se snažila situaci zachraňovat uklidňováním cvičenek ve stylu "nesmějte se mu, tak je trochu postiženej no" :-) nakonec jsem to se ctí doskákal ale zážitek to byl opravdu nadmíru intenzivní. 
S těmito pozitivními myšlenkami tak čekám před tělocvičnou než skončí právě probíhající gravidjóga, na které, jak už asi pro většinu není tajemství, máme hned dvojité rodinné zastoupení :-) V šest se otevírají dveře, Helík mi přeje hodně štěstí a jdu na to! Jsme 2 chlapi a 5 žen, není nad to se ztrapňovat v dámské společnosti ;-) Chvíli zmateně pobíhám a nevím jak to chodí, ale milí lidé mi radí a pomáhají a za dvě minuty jsem na značce zavěšen na popruhu :-) Přichází cvičitelka Peťa, tradičně s úsměvem, ale jak ji znám z HEATu, je jasné, že zadarmo to nebude a bude to intenzivní hodinka. Začínáme!
První desetiminutovka je cvičení primárně na nohy, jediná část těla kde bych měl mít náznaky svalů :-) Docela to jde, děláme dřepy nebo zůstáváme ve "sjezdovém" postoji, na to jsem trénoval před alpama, takže relativně pohoda. Pak ještě na špičky, i to dávám ale u konce mě už stehna celkem pálí a tak jsem rád když tahle část končí. Následuje série cvičení kdy se stojí na jedný noze a druhou se různě šermuje a vykopává, na levý OK, ale pravá je pořád neduživá a tak většinu cviků neustojím, poskakuju a často padám do cvičebního prostoru kolegy vedle, který tak zřejmě nabývá mylný pocit, že s ním chci navázat fyzický kontakt :-)
Jde se na ramena a ruce, aspoň ty mě z toho bolely nejvíc :-). Děláme různý přítahy, technicky to asi není z mé strany úplně ťip ťop, ale snažím se co to jde. Při jednom cviku, kdy v rozpažení tlačíme dlaněma do TRX, ke mě přichází Peťa a zatlačí mi do TRX proti mě s milou poznámkou "zaber - pořádně!" opravdu rád bych, ale víc to nejde :-) připadám si slaboučkej jak moucha, naštěstí si Peťa brzy vybírá další "oběť" ;-) a odchází a já už to do konce této série nějak dovisím :-)
Jdeme potrápit břicho. Nohy zaseknutý v TRX asi 30cm nad zemí a tradiční zvedačky na břicho. Zvládám do chvíle než se mi TRX splaší a vypadnu z něj, než provedu nápravu tak přijdu asi o 20 opakování, no co se dá dělat ;-) Pak následuje značně náročná část, kdy ležíme na zádech, ruce podél těla dlaněma nahoru, abychom se nemohli zapřít a jenom zvedáme zadek a při tom různě kopeme nohama. Nevím na co to má být zaměřený, ale moje zadní stehna při tomto zažívají peklo a jen čekám kdy prasknou a pohodlná kancelářská krysa bude odnesena na nosítkách. Nestalo se a vydržely. Několikrát jsem byl vyzván k většímu zvednutí zadku, ale fakt to nešlo ;-) opět technicky asi ode mě nic moc, ale vzhledem k tomu co mělo přijít naprosto excelentní výkon.
Další část byla pro mě pohodovka, asi sem to dělal blbě :) ležíme na boku, jednu nohu v TRX, druhá vyvěšená ve vzduchu, tělo opřený jen o loket. Úsilí obrovský, ale dal jsem to, narozdíl od poslední části.
Posledních 20 minut je celých v pozici prkno a pro mě jedno velký trápení.  Čelem k zemi, vzpor na rukou, nohy v TRX nad zemí a různě se kope pod tělo, jednou nohou, druhou, oběma. Bojuju ale reálně na toto nemám. Mrskám se jak kapr v prázdný vaně a cejtím že se prohýbám v zádech. Peťa vždycky přijde, vrátí mě do správné pozice, já tam vydržím 2 vteřiny a hroutím se na podložku :) břišní svaly už to dávno vzdaly a zamávaly bílou vlajkou. V běhu se kousnout umím velmi, ale tady to prostě nejde. Jako třešnička na dortu je cvičení střecha, kdy se člověk vzepře na rukou i nohou, přitáhne se a vystrčí zadek nahoru. Moje provedení patří do sekce komických vystoupení, absolutně to nedávám. Nicméně hodina je pryč a mám to za sebou.
Zhodnocení a sebereflexe : bylo to skvělý!!! je to zábavný efektivní cvičení. Nesnáším tahání železa, ale tenhle styl posilování mě chytil. TRX krásně odhalilo moje slabiny, hlavně břicho, záda a pravá noha jsou moje achillovy paty. Dnešní stav podle očekávání : bolesti různé intenzity po celém těle, ale funguju. 
Dávám si cíl celou hodinu zacvičit a zvládnout silově i technicky správně.
Všem Veselé Vánoce a běhejte! ;-)

2 comments:

 1. To vypada neskutecne drsne!! :)
  Ja se snazim a zvysim snad jeste usili:)... o posileni nohou, bricha, .. jak rikaji americane .. "core" :)..
  Nekdy mi to moje usili pripada pateticky.. jindy "pathetic" (tedy smesny)..:), ale casto tyhle dve kategorie jsou nerozlisitelny:)..
  Tak vydrz! At se dari! 12:)

  ReplyDelete
 2. Honzo ja ti muzu TRX jako posilovaci doplněk jenom doporučit. Dnes jsem byl podruhé a stále převládá veliké nadšeni :-)

  ReplyDelete