15 December 2015

Z maratonce tlouštíkem s hypertenzí

Tak jsem se vrátil. Ne z cesty po Středozemi, ale z 4denního zájezdu do Alp, konkrétně do rakouského Ischglu. Byl to báječný intenzivní výlet plný lyžování, legrace, slunce, goulaschsuppe a pití Prazdroje (jel s námi sud). Moje obavy jak to zvládne pravé koleno nebyly na místě, nejen že jsem se vrátil bez zranění, ale paradoxně mám pocit, že třídenní intenzivní zátěž na lyžích vedla k záhadnému protažení a zocelení kolene a poprvé od zranění se cítím 100% zdráv.
Teď ale k vysvětlení podivného titulku tohoto postu. Včera jsem čekal na Helíka a měl jsem 20 minut času. Zastavuju se nejdřív v lékárně pro nějaké lehčí drogy a najednou koukám, uprostřed stojí přístroj, který za poplatek 10kč změří všechny základní parametry lidského těla, tj. výšku, váhu, velikost penisu, tep, krevní tlak, BMI a podíl tuku v těle. Hlavně poslední údaj mě zajímá a tak využívám volného času a rozhoduju se to prubnout. Sundávám bundu a boty, vhazuju minci a hop na měřící plochu. Nic se neděje, všímám si že mám blbě odloženou bundu a za chvíli spadne na zem, tak se skláním a  urovnávám ji na odkládací židličce. V tu chvíli se ozve "měřím vaši výšku" a na displeji se ukazuje 170cm - fajn, takže celý test bude měřen pro zakrslíka ;-) Vážení snad proběhlo v pořádku, údaj 73kg odpovídá. V tuto chvíli jsem již pod drobnohledem desítek lidí kteří čekají frontu a krátí si volný čas pozorováním podivného tvora snažícího se plnit příkazy měřícího automatu. Jde se měřit tlak. Dávám levé zápěstí do měřícího kruhu, ten se nafukuje a prakticky jsem chvíli jak v poutech. Kdyby mi teď někdo vzal bundu nebo boty, můžu se na něj tak maximálně usmát a popřát mu veselé vánoce :-) Toto vědomí v kombinaci s neustálými pohledy lidí kolem mi na klidu nepřidá, a tak přístroj hlásí tep 75 (klidovku mám normálně 50-55) a tlak 140/90. Jako úspěch této části beru, že nikdo nevyužil okamžiku spoutání a neodcizil mi věci :-) Na poslední část měření tuku se snažím soustředit, ať aspoň jeden výsledek má smysl. Chvíli to bliká, test je u konce. Podíl tuku v těle 21%! Rychle beru výsledky na papírku a svoje věci a poklusem vyklízím pole. Zpětná analýza výsledků:
Výška - nesmysl, váha - OK, tep - nesmysl, tlak - nesmysl (u lékaře vždy předpisových 120/80), BMI - nesmysl, podíl tuku v těle - katastrofa!
Díky tomu poslednímu údaji to bylo dobře investovaných 10Kč. Budu se na to muset zaměřit, koupím kaliper a pokud se tenhle tristní výsledek potvrdí, výrazně s tím zacvičím. Nehodlám tahat na těle 30 kostek másla :-)
A na závěr hlášení, že mi dorazily nové New Balance boty. V akci za litr jsem nemohl odolat. Rozšířím si tak dosavadní portfolio vyzkoušených značek Nike - Adidas - Inov-8 - Asics - Mizuno. První dvě jsou v sekci "never more". Snad se NB zařadí mezi ty lepší značky.
Dneska jdu běhat, tak kdo to čte, jděte taky ;-)

No comments:

Post a Comment